UCHWAŁA NR VII/74/2024 RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO z dnia 28 listopada 2024r w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Białostockiemu i niektórym jego jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych.
UCHWAŁA NR VII /74/2024
RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 28 listopada 2024 roku
w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Białostockiemu i niektórym jego jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych.
Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1526 z późn. zm.) oraz art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 roku poz. 1634 z późn. zm.) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1.
1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Białostockiemu, jednostkom podległym Powiatowi Białostockiemu, wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy o finansach publicznych, a także warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc de minimis oraz wskazanie organu uprawnionego do udzielania tych ulg.
2. Przez pojęcie „należności pieniężne” rozumie się: należność główną wraz z należnymi odsetkami, przyznanymi kosztami postępowania i innymi należnościami ubocznymi według stanu na dzień umorzenia lub udzielenia innej ulgi, przysługującej jednemu dłużnikowi.
§ 2.
1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Powiatowi Białostockiemu i jego jednostkom podległym, na wniosek dłużnika, mogą być umarzane w całości lub w części.
2. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika, interesem publicznym, względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika, należności mogą być :
1) umarzane w części,
2) terminy spłaty całości albo części należności mogą zostać odroczone,
3) płatność całości albo części należności może zostać rozłożona na raty.
3. Umorzenie zaległości w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
4. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia przyznania ulgi, o której mowa w ust. 2, do upływu terminów zapłaty określonych przez organ przyznający ulgę.
5. Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia złożenia jednostronnego oświadczenia wierzyciela wyrażającego zgodę na odroczenie terminu spłaty lub podpisania umowy (porozumienia) w tej sprawie.
6. Okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące licząc od dnia złożenia jednostronnego oświadczenia wierzyciela o wyrażeniu zgody na spłatę należności w ratach lub podpisania umowy (porozumienia) w tej sprawie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu Białostockiego, okres spłaty należności rozłożonej na raty może zostać ustalony na czas nieprzekraczający 48 miesięcy.
7. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych przez organ przyznający ulgę, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.
§ 3.
1. Właściwy organ, na wniosek zobowiązanego prowadzącego działalność gospodarczą w tym w rolnictwie lub rybołówstwie, może udzielać, określonych w § 2 ust. 1 i 2 oraz § 7 ust. 1 pkt 1, 4, 5 i 10, ulg w spłacie zobowiązań z tytułu należności pieniężnych, przypadających Powiatowi Białostockiemu i jego jednostkom podległym, które:
1) nie stanowią pomocy publicznej;
2) stanowią pomoc de minimis w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L z 2023 r. poz. 2831 z dnia 15.12.2023r.); Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE L z 2013r. poz. 352.9 z dnia 24.12.2013r. z późn. zm.); Rozporządzenia Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE L z 2014r. poz. 190.45 z dnia 28.06.2014r. z późn. zm.)
2. Wnioskodawca składa ponadto wraz z wnioskiem o udzielenie ulg informacje wymagane przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, których wzory stanowią załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.) albo rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810), sprawozdania finansowe za 3 lata poprzedzające złożenie kompletnego wniosku o ile je posiadają, a także zaświadczenie/oświadczenie o wielkości pomocy de minimis i pomocy do minimis w rolnictwie i rybołówstwie otrzymanej w ciągu trzech minionych lat lub oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
§ 4.
1. Przepisy § 2 i § 3 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Białostockiemu i jednostkom wymienionym w § 1 ust.1 oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.
2. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem odsetek.
3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu odsetki.
4. Umorzenie części należności może nastąpić po uregulowaniu pozostałej kwoty.
5. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności pieniężnych, w decyzji umorzeniowej oznacza się termin zapłaty pozostałej części należności wraz z należnymi od niej odsetkami, naliczonymi od dnia pierwotnego terminu zapłaty do oznaczonego dnia zapłaty. W razie niedotrzymania tego terminu przez dłużnika decyzja umorzeniowa podlega uchyleniu.
§ 5.
Przepisów § 2 - § 3 nie stosuje się do należności, których umarzanie, odraczanie terminów spłaty oraz rozkładanie spłaty na raty określają odrębne przepisy.
§ 6.
Nie dochodzi się należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających Powiatowi Białostockiemu lub jego jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 roku poz. 1530 z późn. zm.), których kwota wraz z odsetkami nie przekracza 100 zł.
§ 7.
1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, mogą być umarzane w całości lub w części, jeżeli:
1) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego, upadłościowego lub naprawczego;
2) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000 zł;
3) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
4) ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji lub przemawia za tym interes publiczny;
5) należność główna jest mniejsza lub równa podwójnej kwocie najniższego wpisu sądowego od pozwu;
6) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
7) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;
8) dotyczy odsetek od jednorazowo wpłaconej należności głównej, gdy nie przekraczają one kwoty dwukrotności kosztów listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru;
9) nie można ustalić miejsca pobytu dłużnika;
10) zachodzi ważny interes publiczny.
2. Umorzenie wierzytelności, o której mowa w ust. 1 pkt 1, 4, 6 i 8 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9 i 10 – również z urzędu.
3. W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.
4. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty należności cywilnoprawnych dłużnik składa do uprawnionego organu wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne wskazane we wniosku. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały. Wniosek o udzielenie ulgi podlega również rozpatrzeniu jeżeli złożony zostanie bez zastosowania ustalonego formularza.
5. W przypadku, gdy złożony wniosek lub przedstawione dokumenty zawierają braki formalne lub są niewystarczające do udzielenia ulgi komórka merytoryczna lub jednostka podległa może wezwać dłużnika do ich uzupełnienia, w szczególności poprzez dołączenie informacji dotyczącej aktualnej sytuacji finansowej i rodzinnej, której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszej Uchwały.
6. Organ może żądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy.
7. Przesłanki umorzenia należności, o których mowa w § 7 ust. 1 powinny być udokumentowane przez dłużnika, a gdy umorzenie następuje z urzędu - przez organ właściwy lub osobę uprawnioną do umorzenia, w szczególności:
1) aktem zgonu osoby fizycznej lub zaświadczeniem o wykreśleniu osoby prawnej z właściwego rejestru osób prawnych, wydanym przez organ prowadzący rejestr,
2) postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego,
b) umorzeniu postępowania upadłościowego,
c) zakończeniu postępowania upadłościowego.
3) postanowieniem organu egzekucyjnego o umorzeniu postępowania, jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych,
4) protokołem sporządzonym przez powiatową jednostkę organizacyjną, zaopiniowanym przez radcę prawnego, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem i egzekucja należności byłyby równe lub wyższe od jej kwoty.
8. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty odsetki liczone będą w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty.
§ 8.
Udzielenie ulg w spłacie należności cywilnoprawnych następuje w formie pisemnej w drodze porozumienia lub przy ulgach z urzędu w formie jednostronnego oświadczenia woli zgodnie ze wzorami określonymi w załącznikach nr 3, 4, 5 oraz 6 do niniejszej Uchwały.
§ 9.
W przypadku udzielania ulgi przedsiębiorcy należy udzielać ulgę zgodnie z przepisami o pomocy publicznej określonych w § 3 w/w uchwały.
§ 10.
1. Do umarzania, odraczania terminów lub rozkładania na raty spłat należności, o których mowa w niniejszej uchwale, uprawnieni są:
1) kierownik powiatowej jednostki organizacyjnej, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 1 000 zł,
2) Zarząd Powiatu, jeżeli należność jest wyższa niż określona w pkt. 1, a w przypadku należności głównej przekraczającej kwotę 20 000 zł, umorzenie może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji właściwej do spraw budżetu.
2. Kwoty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie podlegają sumowaniu.
§ 11.
Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje:
1) w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego,
2) w formie jednostronnego oświadczenia woli w przypadkach określonych w § 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4
3) W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 3, umorzenie należności może nastąpić w formie jednostronnego oświadczenia woli, wówczas gdy uzyskanie oświadczenia woli dłużnika jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.
§ 12.
Organ uprawniony może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu, odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty należności, jeżeli:
1) dowody na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności okazały się fałszywe,
2) wyjdą na jaw istotne dla sprawy okoliczności lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji i nieznane organowi upoważnionemu.
§ 13.
1. Zarząd Powiatu przedstawia Radzie Powiatu zbiorcze zestawienie dotyczące zakresu umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty należności pieniężnych zgodnie z załącznikiem nr 7 do niniejszej Uchwały.
2. Kierownicy jednostek podległych oraz naczelnicy wydziałów merytorycznych, w przypadku umorzenia należności, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty należności składają Staroście Białostockiemu oraz Skarbnikowi Powiatu sprawozdanie o którym mowa w ust. 1 za dany rok w terminie do 10 marca roku następnego.
3. Informacja o której mowa w ust. 1 i 2 składa się wg stanu na dzień 31 grudnia.
§ 14.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego i kierownikom jednostek organizacyjnych.
§ 15.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i obowiązuje do 30.06.2031 r.
Podpisała - Bożena Nienałtowska Przewodnicząca Rady Powiatu
Metryka strony