UCHWAŁA NR VII/ 84 /2024 RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO z dnia 28 listopada 2024 r. wyrażająca stanowisko w sprawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczącego optymalizacji zatrudnienia

UCHWAŁA NR VII/ 84 /2024

RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO

z dnia 28 listopada 2024 r.

wyrażająca stanowisko w sprawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczącego optymalizacji zatrudnienia

Na podstawie § 10 ust. 2 pkt 3 Statutu Powiatu Białostockiego, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LXIV/445/2018 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2018 r. poz. 4141 i poz. 4446, z 2020 r. poz. 1723, z 2021 r. poz. 794) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

§ 1.

Przyjmuje się stanowisko w sprawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczącego optymalizacji zatrudnienia, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Podpisała: Bożena Nienałtowska Przewodnicząca Rady Powiatu

 

 


 

 


Załącznik do Uchwały Nr VII / 84/ Rady Powiatu Białostockiego z dnia 28 listopada 2024r.

 

Stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczącego optymalizacji zatrudnienia

   Rada Powiatu Białostockiego wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z Zarządzeniem nr 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dn. 24 września 2024 r. w sprawie powołania Zespołu zadaniowego do opracowania jednolitych zasad określania potrzeb etatowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, wprowadzającym działania związane z tzw. „optymalizacją zatrudnienia”. Realizacja tego zarządzenia doprowadzi do negatywnych skutków w wielu obszarach, a ponadto nie uwzględnienia sytuacji lokalnych społeczności i specyfiki jej gospodarki.

1. Zagrożenia dla lokalnego rynku pracy i stabilności finansowej.
Lasy Państwowe są jednym z najważniejszych pracodawców w regionie podlaskim. Wszelkie redukcje zatrudnienia doprowadzą do wzrostu bezrobocia – szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie dostęp do alternatywnych miejsc pracy jest bardzo ograniczony. Może to skutkować nie tylko spauperyzowaniem i destabilizacją lokalnych społeczności, w tym zwłaszcza pogorszeniem sytuacji finansowej pracowników i ich rodzin. Doprowadzi to do gospodarczego osłabienia regionu, a także negatywnie wpłynie na sytuację społeczną i gospodarczą powiatu białostockiego.

2. Negatywne skutki dla branż współpracujących z Lasami Państwowymi.
Lasy Państwowe są motorem napędowym dla wielu lokalnych branż, takich jak Zakłady Usług Leśnych, przemysł drzewny oraz przedsiębiorstwa usługowe. Zmniejszenie zatrudnienia oraz ograniczenie działań gospodarczych Lasów Państwowych znacząco osłabi te sektory, prowadząc do ich destabilizacji oraz zmniejszenia dochodów nie tylko tych branż.

3. Wpływ na ludzi i społeczności lokalne.

Redukcja zatrudnienia oraz zmniejszenie zakresu działań Lasów Państwowych nie tylko doprowadzi do znacznego zubożenia ludności, ale też ograniczy wsparcie dla inicjatyw lokalnych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki. A wprowadzenie tzw. „optymalizacji” bez odpowiedniego przygotowania i dialogu społecznego negatywnie wpłynie na zaufanie lokalnych społeczności do Lasów Państwowych i w ogóle instytucji państwa.

4. Brak pisemnych gwarancji i zła forma komunikacji ze związkami zawodowymi.
Rada Powiatu wyraża zaniepokojenie faktem, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nie podpisał formalnego porozumienia ze związkami zawodowymi, a jedynie złożył ustne obietnice, dotyczące realizowanych działań. Taka forma komunikacji podważa wiarygodność i wskazuje na brak rzeczywistej woli współpracy z przedstawicielami pracowników. Tworzy zły precedens i niszczy dotychczasowe formy i doświadczenia dialogu społecznego.

5. Konieczność udziału przedstawicieli związków zawodowych w procesie decyzyjnym.
Działania związane z tzw. „optymalizacją” powinny gwarantować udział przedstawicieli związków zawodowych w zespołach powołanych do opracowywania zmian. Brak takiego udziału jest wbrew prawu i dobrej tradycji oraz budzi uzasadnione podejrzenia, że decyzje mogą być podejmowane bez uwzględnienia interesów pracowników i lokalnych społeczności.

6. Zagrożenia dla zarządzania środowiskiem i ochrony przyrody.
Ograniczenie zasobów kadrowych oraz finansowych w Lasach Państwowych może utrudnić realizację zadań związanych z ochroną bioróżnorodności, przeciwdziałaniem m.in. zagrożeniom środowiskowym i prowadzeniem gospodarki leśnej w sposób zrównoważony, wywołując nieodwracalne dalekosiężne negatywne skutki. Niektóre z nich nawet trudne do przewidzenia w chwili obecnej.

Rada Powiatu Białostockiego apeluje do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o:
- Wstrzymanie realizacji zarządzenia do czasu przeprowadzenia szczegółowej analizy wpływu na pracowników, branże współpracujące z Lasami Państwowymi oraz na społeczności lokalne.
- Formalne zawarcie pisemnego porozumienia ze związkami zawodowymi, gwarantującego udział ich przedstawicieli w zespołach ds. „optymalizacji”.
- Zapewnienie przejrzystości działań oraz prowadzenie szerokich konsultacji społecznych z udziałem pracowników, organizacji związkowych i samorządów lokalnych.
- Uwzględnienie specyfiki regionów w planowanych działaniach w celu uniknięcia wzrostu bezrobocia, destabilizacji gospodarki lokalnej oraz pogorszenia jakości zarządzania środowiskiem.

Rada Powiatu Białostockiego podkreśla, że Lasy Państwowe są fundamentem rozwoju społeczno-gospodarczego regionów leśnych. Wszelkie decyzje dotyczące ich funkcjonowania powinny być podejmowane w sposób transparentny, odpowiedzialny i uwzględniający interesy zarówno pracowników, branży leśnej i drzewnej, jak i lokalnych społeczności.

Podpisała: Bożena Nienałtowska Przewodnicząca Rady Powiatu

Otrzymują:
1.Kancelaria Prezydenta RP.
2.Kancelaria Premiera RP.
3.Parlamentarzyści RP.
4.Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.
5.Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
6.Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
7.Podlaski Urząd Wojewódzki.
8.Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
9.Starostwa powiatowe z terenu Województwa Podlaskiego.
10.Nadleśnictwa z terenu powiatu białostockiego.
11.Samorządy gminne z terenu powiatu białostockiego.

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Bożena Nienałtowska Przewodnicząca Rady Powiatu

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 28-11-2024

Data udostępnienia w BIP: 02-12-2024 15:39

Data modyfikacji informacji: 02-12-2024 15:39