URP V/52/07
Uchwała Nr V /52/ 07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 22 marca 2007 roku
w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
Na podstawie art.229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego /Dz.U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./ oraz § 17 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego /Dz. Urz. Woj. Podl. z 2001 roku Nr 67, poz. 1969 z późn. zm./, Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Uznać skargę Pana Marka Czarniawskiego za bezzasadną z przyczyn zawartych w uzasadnieniu, stanowiącym załącznik do uchwały.
§ 2
Upoważnić Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do udzielenia pisemnej odpowiedzi skarżącemu.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisał:
Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu
Załącznik do Uchwały Nr V/ 52/07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 22 marca 2007 roku
UZASADNIENIE
Z dokumentów będących w posiadaniu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, iż Pan Marek Czarniawski po raz kolejny zarejestrował się w Urzędzie 05.09.2006r., jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Legitymuje się wykształceniem wyższym – dr historii i posiada staż pracy wynoszący ogółem 7 lat 9 miesięcy 17 dni m.in. jako nauczyciel historii (6 lat) i inspektor nadzoru bankowego (3 miesiące). Podczas wizyty w Dziale Pośrednictwa Pracy 11.09.2006r. Pan Marek Czarniawski poinformował pracownika, iż poszukuje pracy w zawodzie nauczyciela historii, zgodnie ze swoim wykształceniem.
Zasady prowadzenia pośrednictwa pracy określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2000r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowania szkoleń bezrobotnych, tworzenia zaplecza metodycznego dla potrzeb informacji zawodowej i poradnictwa zawodowego oraz organizowania i finansowania klubów pracy ( Dz.U. Nr 12, poz. 146 z poźn. zm.). Z §3 ww. rozporządzenia wynika, iż wolne miejsca zatrudnienia i przygotowania zawodowego są udostępniane osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Odnośnie zarzutu Pana Marka Czarniawskiego dotyczącego nie udostępniania „atrakcyjnych ofert pracy” osobom bezrobotnym i poszukującym pracy należy wyjaśnić, iż Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku posiadane propozycje zatrudnienia rozpowszechnia w różny sposób. Informacje o ofertach można uzyskać osobiście w pokoju nr 215 (II piętro) lub pod numerem telefonu 085 732-00-02. Ponadto są one zamieszczane na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu i na stronie internetowej Publicznych Służb Zatrudnienia (www.epuls.praca.gov.pl), z której można skorzystać w Sali Informacji Zawodowej (sala 106), mieszczącej się na I piętrze w godzinach od 8.00-13.30 lub za pośrednictwem Infokiosków, które znajdują się zarówno w siedzibie Urzędu ( II piętro) jak i w Sklepie z Pracą „Oferta” przy ul. Waryńskiego 3/5 w Białymstoku. Oferty pracy zamieszczane są także na łamach lokalnej prasy – w poniedziałek w „Gazecie Wyborczej”, we wtorek w „Kurierze Porannym”, zaś w środę
w „Gazecie Współczesnej”. Osoby bezrobotne i poszukujące pracy korzystają poza tym z ofert pracy w ramach tzw. wolnych zgłoszeń, gdzie zatrudnianie odbywa się bez dofinansowania ze środków Funduszu Pracy, czy też EFS, ale również mogą być skierowane do wykonywania pracy subsydiowanej. Dotyczy to jednak osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, o których mówi art. 49 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z poźn. zm.). Do tej grupy osób należą bezrobotni do 25 roku życia, bezrobotni długotrwale, bezrobotni powyżej 50 roku życia, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej 1 dziecko do 7 roku życia oraz bezrobotni niepełnosprawni. W związku z tym, iż Pan Marek Czarniawski nie spełnia kryteriów zakwalifikowania się do żadnej z ww. grup, nie może korzystać z zatrudnienia w ramach subsydiowanych miejsc pracy. Podczas wizyty w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku 31.10.2006r. Pan Marek Czarniawski nie otrzymał oferty pracy, gdyż Urząd
w tym dniu nie dysponował propozycjami zatrudnienia na stanowisko nauczyciela historii. Należy podkreślić, iż od wielu lat nie wpływają do tut. Urzędu oferty pracy dla osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie.
Jeśli chodzi o kolejny zarzut Pana Marka Czarniawskiego dotyczący niewłaściwej obsługi przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zarówno podczas spotkania z pośrednikiem pracy, jak i doradcą zawodowym Powiatowy Urząd Pracy oświadczył, iż sytuacje tego typu nie miały miejsca. Z wyjaśnień Powiatowego Urzędu Pracy wynika, iż zgłaszając się do doradcy zawodowego Pan Marek Czarniawski wyraził chęć skorzystania z porady zawodowej, jednak nie sprecyzował swoich oczekiwań z nią związanych. Dlatego też doradca próbował ustalić problem zawodowy Pana Czarniawskiego poprzez rozmowę, podczas której zadawał pytania dotyczące dotychczasowych doświadczeń zawodowych, umiejętności, zainteresowań i dalszych planów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia. Pan Marek Czarniawski na nie jednak nie odpowiedział, gdyż uznał je za zbyt osobiste.
Na koniec warto zwrócić Pana uwagę na możliwość poszukiwania zatrudnienia poza Powiatowym Urzędem Pracy. Jednym ze źródeł jest Podlaskie Kuratorium Oświaty, które prowadzi rejestr szkół poszukujących nauczycieli do prowadzenia określonych przedmiotów oraz rejestr poszukujących pracy. Rejestry te publikowane są na stronach internetowych.
Przede wszystkim jednak w sprawie zatrudnienia należałoby zgłaszać się bezpośrednio do dyrektorów szkół z prezentacją własnej oferty pracy.
Podpisał:
Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu
Metryka strony