Protokół Nr XLI/2014 z dnia 24.04.2014r.
RP.0002.41.2014
Protokół Nr XLI/2014
z obrad XLI Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
w dniu 24 kwietnia 2014 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
Obrady XLI Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 24 kwietnia 2014 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich Radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 18 Radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Ad 2
Przyjęcie porządku dziennego obrad.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał porządek dzienny XLI Sesji RPB, który został przesłany Radnym.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad?
Wniosków nie zgłoszono.
Porządek obrad przyjęto, jednogłośnie, do realizacji w brzmieniu:
- Otwarcie obrad XLI sesji RPB.
- Przyjęcie porządku dziennego obrad.
- Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
- Przyjęcie "Sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy za 2013 rok."
- Przyjęcie " Informacji o sytuacji na rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2013 r."
- Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania "Sprawozdania z realizacji w 2013 r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009-2015".
- Przyjęcie "Sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku za 2013 r."
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na rok 2014.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których zarządzającym jest Powiat Białostocki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
- Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Łapach.
- Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Technikum i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz rozwiązania Centrum Edukacji w Supraślu.
- Podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia dyrektora od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.
- Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Powiatu Białostockiego oraz podległych mu urzędników.
- Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa.
- Podjęcie uchwały wyrażającej stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
- Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r."
- Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r."
- Interpelacje i zapytania Radnych.
- Przyjęcie protokołu z XL sesji RPB.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie obrad XLI sesji RPB.
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 28 marca 2014 roku do dnia 23 kwietnia 2014 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
- majątkiem powiatowym,
- drogami powiatowymi,
- ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
- oświatą, kulturą i sportem,
- finansami i budżetem.
Ponadto Zarząd:
- zapoznał się z Postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie wycinki 8 drzew z działki położonej w obrębie miasta Supraśl,
- podpisał wniosek o dofinansowanie projektu „Odkryj nasz skarb – poznaj przyrodę powiatu białostockiego” (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej) oraz zapoznał się z odpowiedzią w tej sprawie,
- podjął uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
- udzielił 2 pełnomocnictw radcy prawnemu do reprezentowania Powiatu przed instancjami sądowymi,
- przyznał premie za miesiąc kwiecień Dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
- rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu,
- udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych,
- brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
- posiedzeniu kapituły Medalu Św. Izydora Oracza,
- konferencji p.n.: „Energetyka prosumencka – korzyści dla Podlasia”,
- Eliminacjach Powiatowych XXXVII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym,
- posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego,
- spotkaniu organizacyjnym Członków nadania Sztandaru dla Nadleśnictwa Żednia,
- Gali IX Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.
Pan Walenty Sic – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o podanie przyczyny rozwiązania umowy z Regionalnym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem „Jesteśmy Razem”.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w informacji o pracach Zarządu między Sesjami Rady był źle sformułowany punkt. Nie było to rozwiązanie umowy, tylko pismo w sprawie rozliczenia dotacji za ubiegły rok. Ponieważ mamy kłopoty z tym Stowarzyszeniem odnośnie rozliczenia udzielonej dotacji z otwartego konkursu ofert za ubiegły rok, były monity z prośbą o uzupełnianie dokumentów. Nie bardzo to pomaga. Było wystosowane ostatnio pismo, że jeżeli do podanego terminu nie zostaną dostarczone dokumenty, będzie trzeba zwracać dotacje”.
Radna Pani Sylwia Rząca: „Panie Starosto, moje pytanie odnosi się jakich kwestii dotyczy plan zakupu świadczeń zdrowotnych przedstawionych w piśmie Narodowego Funduszu Zdrowia?”
Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż pismo ma ogólny charakter zostanie Radnej skserowane.
Radny Pan Jacek Sak poprosił o rozszerzenie informacji na temat pisma Burmistrza Zabłudowa w sprawie naprawy drogi powiatowej Białystok – Wojszki.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu odpowiedział Burmistrzowi Zabłudowa, że droga Białystok – Wojszki Nr 1484 B przez Rzepniki w dacie podpisania odpowiedzi została już naprawiona. Mało tego, poinformowano Burmistrza Zabłudowa, że droga nie jest przeznaczona dla ruchu pojazdów kierowanych tam ewentualnie z drogi krajowej w przypadku kiedy na drodze krajowej zaistnieje jakaś kolizja bądź wypadek. W piśmie kierowanym do Rady Powiatu Białostockiego zarzucono, ze kierowcy nie wiedzą o niebezpieczeństwach jakie kierowcom grożą. Dlatego też, Zarząd Powiatu Białostockiego odpowiedział Burmistrzowi Zabłudowa, że od wielu lat na drodze Nr 1484 B funkcjonuje oznakowanie w postaci tablic informacyjnych, że droga jest przeznaczona do remontu, że należy zachować szczególną ostrożność oraz że funkcjonują tam znaki drogowe typu znaki zakazu B 33 ograniczające prędkość przejazdu do 40km/h. Mało tego, został Pan Burmistrz poinformowany, że droga w dalszym ciągu będzie utrzymywana w ramach środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie dróg”.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Panie Starosto, mam dwa pytania. Pierwsze pytanie dotyczy podpisania 12 umów z gminami w sprawie udzielenia pomocy finansowej. Z którymi gminami nie podpisano takich umów?”
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, umów nie podpisano z tymi gminami, które nie mają na swoim terenie zadań inwestycyjnych w planie inwestycji w zakresie robót drogowych na terenie Powiatu Białostockiego. Na kolejnym posiedzeniu Zarządu uzupełniono o kolejne 2 umowy z gminami, gdzie na etapie tych 12 umów nie było to podpisane”.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Kolejne moje pytanie dotyczy podjęcia uchwały w sprawie zasad obowiązywania w powiecie białostockim przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” w 2014 roku Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Proszę o przybliżenie tego tematu”.
Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku odpowiedziała: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, już od 2 lat realizujemy program „Aktywny Samorząd” finansowany ze środków PFRON. Jest to na podstawie umowy pomiędzy Oddziałem PFRON a Zarządem PFRON- u. Zasady realizacji tego programu są określone przez PFRON, co roku są zmieniane. Te zasady dotyczyły dofinansowania obszaru dofinansowania kształcenia osób niepełnosprawnych. Obecnie w tym roku są określone minimalne stawki dofinansowania dla studentów niepełnosprawnych. Biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków, jak i na jaką kwotę, została podjęta uchwała Zarządu w sprawie określenia zasad dofinansowania. Dlatego, że PFRON określił kwoty minimalne i dając możliwość dla realizatorów tego programu określenie wyższych kwot, ale to trzeba szczegółowo opracować. W związku z tym, że środki, które mamy pozwalają nam dla wszystkich osób, które złożyły wnioski do tych kwot minimalnych i w związku z tym potrzebny jest jakiś dokument, do którego mamy się odnieść podpisując umowy, jak i też dla kontrolujących ze strony PFRON – u, że zostały określone takie zasady. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem, skoro Zarząd podpisuje umowę z PFRON – em, wskazując realizatora PCPR to trochę nie bardzo, abym ja określała te zasady, lepiej aby była uchwała Zarządu ściśle określona. W najbliższym czasie będzie druga taka uchwała do drugiego obszaru, z tym że tam jest jeszcze dłuższy termin składania wniosku”.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację do wiadomości.
Ad 4, Ad 5
Przyjęcie "Sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy za 2013 rok oraz przyjęcie "Informacji o sytuacji na rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2013 r."
Pani Iwona Helena Rojcewicz – p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła zebranym „Sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy za 2013 rok oraz "Informację o sytuacji na rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2013 r." ( zał. nr 5 i zał. nr 6).
Przedstawiając informację o sytuacji na rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2013 roku Pani Iwona Helena Rojcewicz – p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku omówiła: poziom i stopę bezrobocia; zmiany w poziomie bezrobocia; strukturę bezrobotnych: kobiety, rejestrowane bezrobocie na wsi, zwolnienie z przyczyn nie dotyczących pracownika, bezrobotni z prawem do zasiłku, osoby będącej w szczególnej sytuacji na rynku pracy, bezrobotna młodzież (osoby do 25 roku życia), osoby długotrwale bezrobotne, bezrobotni powyżej 50 roku życia, Kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, Bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotni bez doświadczenia zawodowego, Bezrobotni bez wykształcenia średniego, bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia, bezrobotni niepełnosprawni, Osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy, zarejestrowani bezrobotni według wieku, bezrobotni niepełnosprawni, osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy, Zarejestrowani bezrobotni według wieku, zarejestrowani bezrobotni według poziomu wykształcenia, zarejestrowani bezrobotni według stażu pracy, zarejestrowani bezrobotni według czasu pozostawania bez pracy |
Następnie, Pani Iwona Helena Rojcewicz – p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła zebranym, sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2013 roku. Przy omawianiu ww. sprawozdania skupiła się na tematach dotyczących: ogólnej charakterystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku; promocji usług realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, w tym: na organizacji i uczestnictwie w konferencjach i spotkaniach, współpracy z mediami w celu upowszechniania informacji o usługach i realizowanych programach, rozpowszechnianiu informacji o usługach urzędu na stronie www, BIP oraz za pośrednictwem ulotek, współpraca z innymi instytucjami; Programach na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, w tym: pośrednictwie pracy, pracach interwencyjnych, robotach publicznych, organizacji miejsc odbywania stażu, jednorazowych środkach na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy pracodawcom z tytułu zatrudnienia osób bezrobotnych, pracach społecznie użytecznych, zatrudnieniu wspieranym, refundacji składek ZUS spółdzielniom socjalnym, szkoleniach, informacjach dotyczących realizowanych projektów, poradnictwie zawodowym, programach rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych; działalności kontrolnej; działalności decyzyjnej, odwoławczej, rozpatrywaniu skarg; organizacyjnym i technicznym zabezpieczeniu realizacji zadań urzędu, w tym: aktach prawnych dotyczących funkcjonowania Urzędu, Powiatowej Radzie Zatrudnienia, sprawozdawczości rynku pracy, archiwizacji dokumentacji, Biurze Obsługi Interesanta, komputeryzacji i usprzętowieniu urzędu; gospodarowaniu Funduszem Pracy; wykonaniu budżetu; instytucjonalnej obsługi rynku pracy.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła ww. informacje oraz sprawozdanie do wiadomości.
Ad 6
Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania "Sprawozdania z realizacji w 2013r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009-2015".
Pani Iwona Helena Rojcewicz – p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zaopiniowania "Sprawozdania z realizacji w 2013 r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009-2015".( zał. nr 7).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, uchwała dotyczy "Sprawozdania z realizacji w 2013r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009-2015". Ten Program promocji zatrudnienia integralnie łączy się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Urzędu Pracy. Od 2009 roku Państwu przedstawiamy te sprawozdanie i rozliczamy się z tego Programu. On skończy się w 2015 roku, ale myślę że taki kolejny Program powstanie. My musimy ściśle to wszystko co jest w Programie realizować. To wynika z ustawy o Promocji zatrudnienia”.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji.
Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu – Pani Dorota Rusiłowicz zapoznała zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały ww. sprawie
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/315/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie zaopiniowania "Sprawozdania z realizacji w 2013r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009-2015" (zał. nr 8).
Ad 7
Przyjęcie "Sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku za 2013 r."
Pani Celina Grażyna Wojciechowska – Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawiła Wysokiej Radzie "Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku za 2013 r." ( zał. nr 9).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, po raz 14 mam przyjemność przedłożyć Państwu sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku za rok 2013. Treść tego sprawozdania łącznie z tabelkami, które w tym sprawozdaniu są zamieszczone to jest standard, który opracował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli wszyscy Rzecznicy takie same sprawozdanie składają. One ma być porównywalne, z tego ma być sporządzona zbiorówka, którą w czerwcu Prezes Urzędu przedstawia Sejmowi. Treść tegoż sprawozdania została Państwu dostarczona, w związku z tym pozwolę dodać jedynie pewne komentarze. W ubiegłym roku w trakcie sprawozdania mówiłam między innymi o tym jak na terenie powiatu w sposób oszukańczy działa firma energetyczna. Ta firma działa w dalszym ciągu, ale pod inna nazwą. Przykładem tego, że ta firma działa dalej jest to, że dzisiaj już 3 osoby, które zawarły umowy z tą firmą były u mnie. W tej chwili jestem w trakcie pisania sprzeciwu od nakazu zapłaty. Do tej pory ta firma nakładała wszelkiego rodzaju kary pieniężne, ale nie egzekwowało tych kar. Natomiast od niedawna te osoby, które zawarły umowy i te umowy rozwiązały przed czasem obowiązywania tych umów zaczęły otrzymywać nakazy zapłaty. W tej chwili do naszego powiatu wchodzą dwie inne firmy, które sprzedają energię, firmy, które do tej pory były firmami telekomunikacyjnymi. Możemy też mieć pewne obawy czy przypadkiem nie będą działały w taki sam sposób jak firma, o której mówiłam. Chce również Państwu powiedzieć, że aktualnie w sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej konsumentów, ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, która ma za zadanie, ta nowelizacja spowodować bardziej korzystną pozycję konsumenta na rynku. Między innymi, co jest bardzo istotne, w tej ustawie będzie wprowadzone tzw. domniemanie niezgodności towaru z umową. W treści aktualnej ustawy to domniemanie obowiązuje przez 6 miesięcy od dnia wydania towaru. Natomiast w tej ustawie znowelizowanej to domniemanie będzie obowiązywało przez rok od wydania towaru. Jest to bardzo istotne, ponieważ sprzedawcy aktualnie się powołują na te 6 miesięcy i twierdzą, że po 6 miesiącach to konsument nie ma już co dochodzić swoich praw. Poza tym przywracana jest instytucja rękojmi, która do tej chwili od 2003 roku mogła być stosowana tylko przez przedsiębiorców w stosunkach z przedsiębiorcami. W tej chwili konsumenci również będą mogli z tej instytucji skorzystać, dochodząc swoich praw. Zobaczymy jak ta ustawa zadziała, jaka będzie całkowita treść. W tej chwili w Komisji Gospodarki jest opiniowana ta właśnie ustawa”.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła ww. sprawozdanie do wiadomości.
Ad 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na rok 2014.
Pani Maria Borodziuk– Skarbnik Powiatu w Starostwie Powiatowym w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2014 rok (zał. nr 10). Zaznaczyła, iż zmienia się plan dochodów i wydatków w taki sposób, że w wyniku dokonanych zwiększeń i zmniejszeń, zwiększa się plan dochodów i plan wydatków o kwotę 252 620 zł. Zwiększenia planu dochodów następują w wyniku udzielenia pomocy finansowej przez Gminy na: na dofinansowanie opracowania dokumentacji na zadania przyszłościowe przez: Gminę Supraśl na przebudowę z rozbudową odcinka drogi powiatowej Nr 2391B ul. Nowa od skrzyżowania z ulicą Dolną do Alei Niepodległości i Aleja Niepodległości w Supraślu w kwocie 65 000 zł; Gminę Łapy na przebudowę dróg powiatowych nr 1521B i 1522B na odcinkach położonych na terenie Gminy Łapy wraz z przebudową na rzece Szeroka w kwocie 65 000 zł; na dofinansowanie prac geodezyjnych i kartograficznych przez: Gminę Wasilków – dla obrębów Sielachowskie, Osowicze w kwocie 35 000 zł, Gminę Zabłudów – dla obrębów Kudrycze, Łubniki, Protasy w kwocie 20 000 zł, Gminę Turośń Kościelna – dla obrębów Markowszczyzna, Zalesiany w kwocie 16 500 zł; otrzymania dotacji na zadania z zakresu administracji rządowej:na finansowanie zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – kwota 15 000 zł, na pomoc dla repatriantów – kwota 6 400 zł; uzyskania dotacji celowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowanie projektu pn. „”Odkryj nasz skarb – Poznaj przyrodę powiatu białostockiego” – kwota 29 720 zł. Następnie poinformowała, iż zwiększenia planu wydatków następują w rozdziałach: 60014 Drogi publiczne powiatowe – o kwotę 130 000 zł na zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych na drogach powiatowych – zgodnie z Załącznikiem Nr 3; 71013 Prace geodezyjne i kartograficzne – o kwotę 71 500 zł na koszty związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków oraz opracowaniem mapy zasadniczej dla obrębów, wymienionych w uchwałach rad gmin w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi; 85205 Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy rodzinie – o kwotę 15 000 zł na wynagrodzenia bezosobowe (m.in. na opracowanie powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie); 85334 Pomoc dla repatriantów – o kwotę 6 400 zł z przeznaczeniem na częściową refundację kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę, zatrudniającą repatriantkę (kwota obejmuje okres od marca do czerwca 2014);90095 Pozostała działalność (Gospodarka komunalna i ochrona środowiska) – o kwotę 29 720 zł na sfinansowanie projektu pn. „Odkryj nasz skarb – Poznaj przyrodę powiatu białostockiego”. Ponadto Pani Skarbnik zaznaczyła, iż przenosi się plan wydatków w rozdziale 85202 Domy pomocy społecznej kwotę 9 054 zł z planu wydatków inwestycyjnych na zwiększenie planu wydatków na zakupy inwestycyjne Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, zgodnie z Załącznikiem Nr 3, poz. 20 i 21. Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu poinformowała również ,iż aktualizuje się plan wydatków inwestycyjnych zgodnie z Załącznikiem Nr 3, w którym zmienione pozycje planu wyróżniono pogrubioną kursywą oraz aktualizuje się zestawienie planowanych kwot dotacji z budżetu powiatu w 2014 roku zgodnie z Załącznikiem Nr 4, w związku z przeniesieniem z rezerwy budżetowej kwoty 21 500 zł (uchwała nr 627/2014 Zarządu Powiatu Białostockiego z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie podziału rezerw w budżecie powiatu na 2014 rok. Zmiana odnosi się do po. III.3a. Wpłata na Fundusz Wsparcia Policji na dofinansowanie zakupu samochodu oznakowanego na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku – kwota 21 500 zł.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji zajmujących się projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014.
Komisja Budżetu i Finansów, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014, o czym zebranych poinformował jej Przewodniczący – Pan Marian Olechnowicz.
Komisja Infrastruktury Technicznej, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014, o czym zebranych poinformował Wiceprzewodniczący Rady – Pan Zenon Żukowski.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono. Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przegłosowanie ww. projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/316/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014 (zał. nr 11).
Ad 9
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których zarządzającym jest Powiat Białostocki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
Pan Piotr Pyłkowski – Inspektor ds. zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych przedstawił Wysokiej Radzie projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których zarządzającym jest Powiat Białostocki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków ( zał. nr 12).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgłoszony jest ponownie projekt uchwały zmieniający wykaz przystanków. Dotyczy to zwiększenia ilości przystanków głównie w Gminie Suraż oraz w Gminie Gródek i Gminie Supraśl. Proszę o podjęcie uchwały w tej sprawie”.
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji Rady.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/317/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których zarządzającym jest Powiat Białostocki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (zał. nr 13).
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Łapach.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Łapach ( zał. nr 14).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. 30 stycznia br. Rada Powiatu przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji tej szkoły. Otrzymaliśmy pozytywną opinię Kuratora Oświaty w sprawie likwidacji. To jest szkoła, która zgodnie z nowym systemem oświaty już nie istnieje. Nie ma naboru do tego typu szkoły. W związku z tym Zarząd wnosi o podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Łapach”.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej.
Pan Marian Olechnowicz – Członek Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej przedstawił zebranym pozytywną opinie do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/318/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Łapach (zał. nr 15).
Ad 11
Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Technikum i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz rozwiązania Centrum Edukacji w Supraślu.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie likwidacji Technikum i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz rozwiązania Centrum Edukacji w Supraślu ( zał. nr 16). Wyjaśniła, iż Rada Powiatu Białostockiego w dniu 24 stycznia 2013 roku podjęła uchwałę Nr XXVI/213/2013 w sprawie zamiaru likwidacji niektórych szkół wchodzących w skład Centrum Edukacji w Supraślu przy ul. Piłsudskiego 64. W § 2 ust.1 ww. uchwały wyrażono zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia Technikum w Supraślu, a w § 4 zamiar rozwiązania z dniem 31 sierpnia 2014r. Centrum Edukacji w Supraślu. Wykonując czynności określone w ustawie o systemie oświaty o zamiarze likwidacji poinformowano rodziców uczniów, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz związki zawodowe. Podlaski Kurator Oświaty pismem Nr SPiKU.542.4.2013 z dnia 8 lutego 2013 roku pozytywnie zaopiniował powyższą uchwałę. W dniu 30 stycznia 2014 roku Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr XXVI/304/2014 w sprawie zamiaru likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Centrum Edukacji w Supraślu. Podlaski Kurator Oświaty w piśmie RE.542.20.2014 z dnia 24 lutego 2014 roku nie wniósł zastrzeżeń do ww. uchwały. W związku z powyższym zasadne jest podjęcie przez Radę Powiatu Białostockiego uchwały w sprawie likwidacji Technikum i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz rozwiązania Centrum Edukacji w Supraślu.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zapytał: „W § 3 jest zapis, iż należności i zobowiązania oraz majątek Centrum Edukacji przejmie Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Kto w imieniu Starostwa, fizycznie będzie odpowiadał za majątek Centrum Edukacji?”
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego: „Zarząd Powiatu Białostockiego określi odrębną uchwałą Zarządu procedury związane z likwidacją szkoły. Majątek ruchomy będzie przekazywany po zrobieniu inwentaryzacji, uchwałą Zarządu będzie przekazywany ewentualnie do jednostek powiatowych, które zadeklarują chęć przejęcia majątku. Natomiast co do budynków, majątku nieruchomego, to Zarząd podejmie decyzje kto będzie zarządzał tym budynkiem”.
Radny Pan Marek Żmujdzin zasugerował, czy nie należy podjąć również uchwały odnośnie przekazania tego majątku.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, sprawa jest złożona. Takie procedury będą wypracowane. Generalnie jest tak, że majątek powiatu jest powierzony dyrektorom jednostek na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Z tej ustawy wynika, jakie są obowiązki. W związku z tym ten majątek, który w tej chwili jest, to on jeżeli jest w jednostce to za niego odpowiada dyrektor jednostki. W związku z tym, że szkoła będzie funkcjonowała formalnie do końca sierpnia, to w tej chwili trwają prace inwentaryzacyjne. Jeżeli chodzi o przekazanie, to Zarząd wyznaczy osoby do komisji, które będą to formalnie przekazywać. Na pewno będzie to spis z natury, a nie z ksiąg. Jest tutaj kilka kwestii. Cześć majątku ruchomego zostanie przekazana do naszych jednostek, cześć majątku może być przekazana do Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji. Natomiast jest tak, że jeżeli majątek nie jest na jakiejś jednostce, to jest na Zarządzie. Zarząd pracując w Białymstoku nie ma możliwości dozorowania tego. Zarząd więc musi znaleźć sposób na to, aby komuś to przekazać, aby ktoś za to odpowiadał. Chciałbym powiedzieć tak, że co 4 lata jest robiona gruntowna inwentaryzacja, natomiast taka wyrywkowa jest robiona co roku. Także nie zostawimy tego majątku tak sobie, aby ktoś za to nie odpowiadał, ale to wymaga czasu, wymaga pracy”.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej.
Pan Marian Olechnowicz – Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej przedstawił zebranym pozytywną opinie do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego przy 2 głosach „przeciw” oraz 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XLI/319/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie likwidacji Technikum i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz rozwiązania Centrum Edukacji w Supraślu (zał. nr 17).
Ad 12
Podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia dyrektora od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zwolnienia dyrektora od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć ( zał. nr 18). Wyjaśniła, iż z uwagi na zakres obowiązków wynikających z pełnienia funkcji dyrektora szkoły lub placówki oświatowej przepisy prawa przewidują w stosunku do nauczyciela – dyrektora szkoły obniżenie wymiaru pensum albo zwolnienie z obowiązku realizacji pensum (art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela). Pensum jest to tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Kompetencja w zakresie obniżenia wymiaru pensum dyrektorowi szkoły lub placówki oświatowej oraz zwolnienie z obowiązku realizacji pensum należy do organu prowadzącego szkołę (art.42 ust. 7 pkt 2 Karty Nauczyciela). Organ ten ustala w stosownej uchwale zniżkę pensum, a ponadto przyznaje dyrektorowi szkoły zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (zwolnienia z pensum).Organ prowadzący szkołę upoważniony jest do określenia rozmiaru tych zniżek lub zwolnienia z obowiązku realizacji pensum całkowicie. Pani dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych pismem nr ZSZ.410.7.2014 z dnia 07.04.2013 r. zwróciła się o zwolnienie z obowiązku realizowania 3 godzin tygodniowo jej pensum, określonych w Uchwale Nr XXXIV/307/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 27 lutego 2014 r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Białostocki. Prośbę umotywowała zwiększeniem zakresu zadań i obowiązków spowodowanych wprowadzeniem z dniem 1 września 2012 r. reformy szkolnictwa zawodowego oraz wprowadzeniem w r. szk. 2014/15 nowych zasad przeprowadzania egzaminów maturalnych i zawodowych. Oprócz szkół dziennych w szkole prowadzone jest kształcenie dorosłych w systemie zaocznym (sobota, niedziela). Ponadto w ostatnim czasie zakres obowiązków dyrektora szkoły ulega ciągłemu zwiększeniu.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej.
Pan Marian Olechnowicz – Członek Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej przedstawił zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XLI/320/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie zwolnienia dyrektora od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć (zał. nr 19).
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
Ad 13
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim.
Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim ( zał. nr 20).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, konieczność podjęcia uchwały Rady Powiatu Białostockiego w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim wynika z art. 16 a ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, która określa, iż powiat sporządza ocenę zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji demograficznej i społecznej. Zasoby obejmują w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej. Sporządzona ocena zasobów pomocy społecznej przedstawiana jest Radzie Powiatu. Ocena ta wraz z rekomendacjami jest podstawą do planowania budżetu na rok następny, jak i też z tej ustawy wynika kolejny obowiązek, że zasoby pomocy społecznej jesteśmy zobowiązani do przedstawienia do Urzędu Marszałkowskiego. Na tej podstawie, jak i też na podstawie oceny zasobów pomocy społecznej powiatu i zasobów pomocy społecznej gmin jest sporządzony taki dokument na całe województwo podlaskie. Zasoby pomocy społecznej dotyczą lat 2011 – 2013 oraz prognozy na lata 2014 – 2015. Formularz oceny zasobów pomocy społecznej został przygotowany przez Departament Pomocy Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytutu Rozwoju Służb Społecznych. Wzór formularza jest obowiązujący i umieszczony w elektronicznym systemie Centralnej Aplikacji Statystycznej i tylko w tym systemie można go sporządzić. Dokument ten przedstawia: dane o sytuacji demograficznej i społecznej powiatu białostockiego, dane o korzystających z pomocy i wsparcia. Dokument ten przedstawia również zasoby instytucjonalne powiatu białostockiego, Dokument jest dosyć szczegółowy i obszerny, zawiera wiele tabelek, które nie zawierają nic, tylko dlatego, że te zadania po prostu dotyczą zadań gminnych. Niestety tak jak Państwu powiedziałam wcześniej dokument może być sporządzony tylko i wyłącznie w Centralnej Aplikacji Statystycznej i po prostu nie da się inaczej go sformatować. Z analizy zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim za 2013 rok wynika, że istniejąca infrastruktura zabezpiecza potrzeby powiatu. Ponadto umożliwia zaoferowanie świadczonych usług mieszkańcom spoza powiatu białostockiego. Biorąc pod uwagę prognozę demograficzną dotycząca powiatu białostockiego, wykorzystanie miejsc w jednostkach działających na terenie powiatu w zakresie polityki społecznej oraz dodatkowe korzyści dla mieszkańców wynikające z możliwości zatrudnienia w tych instytucjach proszę o pozytywną ocenę przedstawionego dokumentu i podjęcie uchwały w tej sprawie”.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny przedstawiła zebranym pozytywną opinie do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/321/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie białostockim (zał. nr 21).
Ad 14
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie ( zał. nr 22).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w dniu 20 marca 2014 r. do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęła skarga Pana xxxx oraz grupy radnych i sołtysów z Gminy Michałowo dotycząca m.in. działalności Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie, która jest jednocześnie Prezesem Fundacji „Pomoc Zespołowi Szkół w Michałowie”. Zarząd Powiatu Białostockiego przedłożył Państwu uchwałę w tej sprawie wraz z uzasadnieniem. Skarga zawierała zarzuty odnośnie zawartej wstępnej umowy wynajmu pomieszczeń szkoły na rzecz Fundacji „Pomoc Zespołowi Szkół w Michałowie” oraz niepoinformowania na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej RP o planach utworzenia społecznego gimnazjum w Michałowie. Taką umowę Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jako trwały zarządca ma prawo zawierać z różnymi podmiotami na wynajem pomieszczeń. Jeżeli posiada jakieś zbędne powierzchnie do zagospodarowania może wynajmować takie powierzchnie na okres do 3 lat informując o tym Zarząd Powiatu Białostockiego. Taką wstępną umowę podpisał Pan Zastępca Dyrektora Szkoły, ponieważ w tym okresie Pani Dyrektor była nieobecna w pracy, więc zgodnie z ustawą o systemie oświaty takie uprawnienia posiada Wicedyrektor szkoły. Fundacja działa w oparciu o ustawę o fundacjach, posiada osobowość prawną. Powiat nie ma uprawnień do ingerowania w jej działalność, jeżeli ona jest zgodna ze statutem i nie narusza przepisów prawa. Zgodnie z § 14 Statutu Fundacji, z woli jej założyciela jest Dyrektor szkoły. To było tez podnoszone w tej skardze. To jest określone w Statucie Fundacji. Zgodnie z informacją uzyskaną od Przewodniczącego Rady Fundacji utworzenie niepublicznego gimnazjum jest odpowiedzią na liczne prośby rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Były też sugestie ze strony rodziców, żeby fundacja utworzyła też szkołą podstawową, ale z informacji uzyskanych od Przewodniczącego rady Fundacji na razie takiego zamiaru Fundacja nie ma. Podnoszony był też wątek, że Pani Dyrektor Zespołu Szkół nie poinformowała Burmistrza oraz Komisje Oświaty o zamiarze utworzenia przez Fundacje niepublicznego gimnazjum. Podczas obrad Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Komisji Infrastruktury Technicznej był Pan Burmistrz Michałowa, i nie było omawianego tematu działania Fundacji ani zamiaru tworzenia szkoły niepublicznej przez tą Fundację, więc też Pani Dyrektor nie miała obowiązku informowania o tym Komisji i Burmistrza. Podnoszone były też w skardze sprawy dotyczące zmniejszania się liczy uczniów w naszej szkole. To wynika również, ze zmniejszającej się liczby uczniów w gimnazjum, w szkole podstawowej. Z analizy sprawozdawczości wynika, ze zarówno w naszej szkole, w szkole gimnazjalnej i podstawowej w przeciągu 8 lat ubyło 50 % dzieci. Nie jest związane to tylko z naszą szkołą, a globalnie z niżem demograficznym. Podnoszona była również kwestia pracy szkoły, i tutaj Dyrektor Szkoły dba o szkołę, rozwija ja, dba o bazę dydaktyczną, wyposaża, remontuje ją. W ciągu kilku lat doposażono, wyremontowano szkołę na kwotę ok. 3 mln zł. Są również bardzo dobre wyniki nauczania. W liceum ogólnokształcącym mimo, że przychodzi młodzież z miernymi wynikami w liceum ogólnokształcącym prawie wszyscy zdaja maturę. Także trudno kwestionować osiągnięcia szkoły”.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej.
Pan Marian Olechnowicz – Członek Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej przedstawił zebranym opinię do ww. projektu uchwały: „Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zapoznała się ze skargą Pana xxx xxx oraz grupy podpisanych pod skargą osób, przeanalizowała dokumentację dotyczącą powyższej skargi, wysłuchała wyjaśnień Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie, nie znalazła podstaw do uznania skargi za zasadną w części zgłaszanych zarzutów oraz przy 3 głosach „za” oraz 1 głosie „przeciw”, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/322/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie uznając ją za bezzasadną (zał. nr 23).
Ad 15
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Powiatu Białostockiego oraz podległych mu urzędników.
Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Powiatu Białostockiego oraz podległych mu urzędników ( zał. nr 24).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, 31 marca 2014 roku wpłynęła do starostwa Powiatowego skarga Pana xxx xxx, w której skarżący zarzuca Staroście Białostockiemu oraz podległym mu pracownikom, bezprawny, przewlekły oraz nękający go sposób prowadzenia sprawy dotyczącej zwrotu prawo jazdy. Istota sprawy jest wydanie dokumentu prawa jazdy zatrzymanego wcześniej postanowieniem Prokuratora. Sprawa toczy się mniej więcej od 2006 roku. Wówczas to po raz pierwszy wpłynęło do nas Postanowienie Prokuratora o zatrzymaniu dokumentu z uwagi na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. W 2012 roku Sąd wydał postanowienie o uwzględnieniu wniosku o zwrot dokumentu prawa jazdy z uwagi na to, iż prawdopodobny okres zatrzymania dokumentu nie będzie dłuższy niż na jaki został faktycznie zatrzymany dokument, ponieważ jeszcze nie było wydanego w sprawie orzeczenia Sądu o zakazie prowadzenia pojazdu. Orzeczenie Sądu wpłynęło do nas w 2013 roku. Zgodnie z orzeczeniem orzeczono 3 lata pozbawienia dokumentu prawa jazdy stronę. My oczywiście wcześniej wszczęliśmy administracyjne w sprawie wydania dokumentu, nie mniej jednak skarżący musiał poddać się badaniom lekarskim i egzaminowi, ponieważ zatrzymanie dokumentu na okres powyżej roku wiąże się ze zdaniem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje. Skarżący poddał się badaniom lekarskim, natomiast odmówił poddania się egzaminowi kontrolnemu. Z uwagi na co wydaliśmy decyzje o odmowie wydania dokumentu. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Została uchylona nasza decyzja i Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało zwrot prawa jazdy. Nie mniej jednak SKO jeszcze raz rozpatrując ta sama sprawę stwierdziło nieważność swojej pierwszej decyzji z uwagi na braki formalno – prawne i stwierdziło rażące naruszenie prawa w swojej pierwszej decyzji. W związku z czym pierwsza decyzja została wyeliminowana z obrotu prawnego i nasza decyzja o odmowie zwrotu prawa jazdy ponownie jest w obrocie prawnym. Wezwaliśmy stronę do zwrotu dokumentu. Strona nie zwraca nam dokumentu prawa jazdy i złożyła jeszcze wniosek o stwierdzenie nieważności naszej decyzji. Aktualnie sprawa toczy się jeszcze w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Jeżeli chodzi o podniesione w skardze zarzuty dotyczące przewlekłości postępowania, i nękania, i bezprawności postępowania, to chciałam tutaj się odnieść w tej kwestii, ze na każdym etapie postępowania strona była informowana, zachowane były wszelkie terminy z Kodeksu postępowania administracyjnego, nawet w swojej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie stwierdziło naruszenia z naszej strony żadnych zasad ani przewlekłości ani bezprawności postępowania”.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii Komisji Infrastruktury Technicznej.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym opinię do ww. projektu uchwały: „Komisja Infrastruktury Technicznej zapoznała się ze skargą Pana xxx xxx, przeanalizowała dokumentację dotyczącą powyższej skargi, wysłuchała wyjaśnień Dyrektora Wydziału Komunikacji, nie znalazła podstaw do uznania skargi Pana Macieja Lisowskiego za zasadną w części zgłaszanych zarzutów oraz jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Powiatu Białostockiego oraz podległych mu urzędników”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XLI/323/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Powiatu Białostockiego oraz podległych mu urzędników (zał. nr 25).
Ad 16
Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa ( zał. nr 26).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w stosunku do poprzedniej kadencji samorządu zostały dokonane zmiany w propozycjach podziału na okręgi wyborcze do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zmiany polegają na tym, że z tego okręgu, w którym był Powiat Białostocki został przesunięty powiat Hajnowski, w wyniku czego jest jakby inna sytuacja. Generalnie wyliczanie mandatów polega na tym, że liczbę mieszkańców województwa, tj. 1 178 457 dzieli się przez liczbę mandatów, czyli przez 30 i na 1 mandat przypada 39 282 mieszkańców. Przy tej nowej propozycji jest sytuacja taka, że Powiat Białostocki znalazł by się w okręgu, który z wyliczeń wynika, że powinien mieć 6, 541 %, czyli w zaokrągleniu powinno być 7, a w zaokrągleniu pan Marszałek proponuje, aby nam przyznać 6 mandatów. Natomiast przy podobnej liczbie mieszkańców, różnimy się na 3 miejscu po przecinku, w okręgu nowo utworzonym 4, niewielka jest różnica, a proponuje się 7 mandatów. Tutaj różne możliwości. Natomiast jeżeli chodzi o metody zaokrąglania to ta propozycja Pana Marszałka łamie te ogólnie przyjęte zasady. W związku z tym proponujemy, żeby negatywnie ten pomysł zaopiniować. Są inne możliwości podziału zgodnie z przepisami, tak żeby była reprezentatywna liczba mandatów w stosunku do liczy ludności”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.
Pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa, opiniując go negatywnie, odczytali:
- Pan Maciej Rafał Bojanowski – Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej,
- Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
- Pan Zenon Żukowski – odczytał pozytywna opinię Komisji Infrastruktury Technicznej,
- Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,
- Pan Marian Olechnowicz– Członek Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki,
- Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,
- Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,
- Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLI/324/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa (zał. nr 27).
Ad 17
Podjęcie uchwały wyrażającej stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały wyrażającej stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 ( zał. nr 28).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, na poprzedniej sesji Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady złożył wniosek, aby Rada Powiatu zajęła stanowisko w sprawie lotniska. Było to omawiane na komisjach. Projekt stanowiska został zmodyfikowany, ale generalnie stanowisko przyjęte przez Radnych na komisjach jest takie, ze lotnisko jest ważnym elementem rozwoju zarówno województwa jak i powiatu białostockiego. Jest ono szansą na dalszy rozwój i szansą dla rozwoju powiatu, na tworzenie nowych instytucji, na zwiększenie zatrudnienia. W związku z tym negatywnie ocenia się działania Urzędu Marszałkowskiego zmierzające do zaniechania tej inwestycji. W imieniu Zarządu Powiatu wnoszę o podjęcie uchwały, która obrazuje to stanowisko”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.
Pozytywne opinie do projektu uchwały wyrażającej stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 odczytali:
- Pan Maciej Rafał Bojanowski – Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej,
- Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
- Pan Zenon Żukowski – odczytał pozytywna opinię Komisji Infrastruktury Technicznej,
- Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,
- Pan Marian Olechnowicz– Członek Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki,
- Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,
- Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,
- Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XLI/325/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku wyrażającej stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (zał. nr 29).
Ad 18
Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r."
Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r." ( zał. nr 30).
Rada Powiatu Białostockiego przejęła ww. informację do wiadomości.
Ad 19
Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r."
Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r." ( zał. nr 31).
Rada Powiatu Białostockiego przejęła ww. informację do wiadomości.
Ad 20
Interpelacje i zapytania Radnych.
Radna Pani Sylwia Rząca: „Panie Starosto, chciałabym zadać pytanie dotyczące udzielenia informacji na temat szpitala w Łapach. Z tego co się orientuję na wniosek Starostwa przez pracowników administracji zostały przygotowywane bardzo szczegółowe dane dotyczące etatów, zatrudnienia, wynagrodzeń, kontraktów, były robione zdjęcia poszczególnych pomieszczeń. Także bardzo bym chciała wiedzieć czego te powyższe czynności dotyczyły i w jakim celu są wykonywane. Myślę, że najgorsza prawda jest lepsza niż plotka”.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „na naszym terenie działa Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach. on jest samodzielny tylko z nazwy. To ograniczenie samodzielności wynika z tego, że kolejny rok jest strata. Ta strata wynosi kilkaset tysięcy złotych. W związku z tym zobowiązania szpitala sięgają kilku milionów złotych. Są problemy z płynnością finansową. W związku z tym Zarząd systematycznie podejmuje działania, które zmierzają do tego, aby ta sytuacje ustabilizować. W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił rezerwy i zapłacił za nadwykonania, więc zdecydowana większość szpitali w województwie podlaskim ma dodatnie wyniki. Nasz szpital ma lepszy wynik niż w roku poprzednim, ale jest to strata kilkaset tysięcy złotych. Kilkakrotnie na ten temat rozmawialiśmy, i po prosty powody generalnie są znane. Natomiast na Zarządzie niejako spoczywa obowiązek żeby tej sytuacji w jakiś sposób zarazić. Zarząd podjął taka decyzje, ze prowadzi dokładny audyt. Zajmuje się tym nasz audytor Robert Dąbrowski z uprawnieniami. Chcemy przygotować bardzo dokładne, wstępne dane. Natomiast być może będziemy jeszcze potrzebować pomocy osób z zewnątrz. Pierwotne takie przymiarki, żeby zlecić audyt firmie zewnętrznej określiły te koszty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych w związku z tym wydaliśmy decyzje, ze co można to zrobimy własnymi siłami, stad te dokładne przepytywania, co, gdzie, jak, ile kosztuje, i dlaczego. Natomiast rozwiązania tej sytuacji nie znamy. W każdym razie mogę powiedzieć tak, że sytuacja szpitala jest na tyle trudna, ze żaden z banków nie zdecydował się, aby udzielić jakiegoś kredytu. W tej chwili jest sytuacja taka, że ten kredyt, który został udzielony, nie został spłacony. Powiat powtórnie zabezpieczył te wierzytelności na majątku na ul. Piaskowej. Natomiast podstawowym kosztem, który decyduje o wyniku są płace, i stad szczegółowo te elementy analizujemy, ale można powiedzieć, że sytuacja szpitala się pogarsza. Wiem z kolei, że są przygotowania pracowników do tego, żeby wystąpić z wnioskami o zwiększenie pensji, co po prostu będzie dodatkowa trudnością. Jesteśmy więc na takim etapie, przejściowym. Czym to się zakończy, to nie mogę w tej chwili precyzyjnie określić, bo to zależy od tego jak się zachowają wierzyciele w tej sytuacji”.
Pan Walenty Sic – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Proszę Państwa, w dniu dzisiejszym zostałem poproszony aby zwrócić z problemem dotyczącym drogi krajowej biegnącej przez Zabłudów, skrzyżowanie, to jest wjazd w kierunku Dobrzyniówki. Powstały tam dziury po zimie. PKS też zarywa kursy, być może również z tego powodu, a prywatni przewoźnicy również nie chcą kursować. Panie Dyrektorze powiatowego Zarządu Dróg, zróbmy to co można, a przynajmniej aby te dziury połatać”.
Radny Pan Paweł Kondracki: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja również wnioskuję do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg o naprawę nawierzchni drogi powiatowej Turośń Dolna – Suraż. Chodzi tu o odcinek Borowskie Michały od skrzyżowania do przystanku komunikacyjnego. W tym miejscu asfalt jest bardzo zniszczony, został praktycznie zwinięty. Obecny stan techniczny drogi nie pozwala na bezpieczne jej użytkowanie. Także proszę o interwencje w tej sprawie i o naprawę nawierzchni na tym odcinku”.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przybliżenie tematu dotyczącego inwestycji przy ul. Geodetów.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Proszę Państwa, mamy trudności w tym temacie, i głównie to wynika z konieczności realizowania ustawy o zamówieniach publicznych. Wybraliśmy najtańszego wykonawcę. Sytuacja jest taka, że mamy dokumentację, ale na podstawie tej dokumentacji nie możemy zrobić przetargu, ponieważ ta dokumentacja nie spełnia norm, nie jest aktualna, nie jest kompletna. Wypowiedzieliśmy umowę wykonawcy. W tej chwili cały czas przygotowujemy materiały, ponieważ są sprawy sadowe pomiędzy głównym wykonawca a podwykonawcami i nasza dokumentacja krąży po sądzie. Próbowaliśmy podejść do tego jakby z drugiej strony i są wstępne rozmowy z podwykonawcami, aby to dokończyć. Rozmowy te skończyły się na tym, że podwykonawcy nie chcą mieć nic wspólnego z ta Panią, która to firmowała. Elektryk, który zrobił ta dokumentacje przegrał z ta Panią 60 tys. zł w I instancji, chociaż zrobił swoja robotę. Sprawa jest trudna dla nas. Próbowaliśmy podejść z innej strony, ponieważ zwiększyła się kwota z tzw. wolnej ręki, bez stosowania przetargu. Ona w tej chwili 30 tys. Euro. Podwykonawcy ocenili swoja kwotę do zapłaty, tez mniej więcej na 30 tys. euro, ale nie ma jeszcze architektów, itd. Także ta robota wstępnie jest warta 250 tys.. gdybyśmy ogłosili przetarg, to pewnie była by powtórka z tego co jest. Na 10 wykonawców, połowa jest z kraju, i sytuacja wtedy jest jeszcze trudniejsza. Jest w tej chwili pat, my rozmowy prowadzimy z tą Panią, bo zobowiązania nasze opiewają na kwotę 130 000 zł. Natomiast ta Pani jest nam winna więcej o 40 tys. zł. Zostało to wykonane to z opóźnieniem, to kary przewyższają wartość zamówienia. W tej chwili są inne jeszcze uwarunkowania. Mianowicie w 2012 roku zmieniło się rozporządzenie w sprawie warunków, jakie powinien spełniać projekt i to rozporządzenie działa od 2014 roku. Sprowadza się do tego, ze budynki powinny być cieplejsze. Też jest dyrektywa Unii Europejskiej z 2010 roku i ta dyrektywa tez mówi, że budynki użyteczności publicznej powinny być budynkami ciepłymi. W tej chwili mamy impas, na razie pytam różnych fachowców w tej dziedzinie, jak sobie z tym fantem poradzić. Nie mam tutaj pomimo zaangażowania tylu osób, i w Starostwie, i życzliwej współpracy z podwykonawcami, nie rozstrzygnęliśmy korzystnie tego problemu. Pierwszy raz jak pracuje spotykam się z taką sytuacją”.
Ad 21
Przyjęcie protokołu z XL sesji RPB.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XL Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 27 marca 2014 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się, a także został przesłany wszystkim Radnym drogą e-mailową. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści?
Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła protokół Nr XL/2014 z dnia 27 marca 2014 roku.
Ad 22
Sprawy różne.
- Upoważnienie Przewodniczącego Rady do podpisania pisma do Pana Jana Łukszy - Dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców ww. Zespołu w sprawie dotyczącej m.in.: funkcjonowania Zespołu Szkół w Michałowie prowadzonego przez Powiat Białostocki oraz zamiaru utworzenia od dnia 01 września 2014r. Niepublicznego Gimnazjum w Michałowie ( zał. nr 32)
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, wpłynęło pismo do rady Powiatu Białostockiego od Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Michałowie i Rady Rodziców. Pismo dotyczy tych samych kwestii, które poruszane były w skardze, która dzisiaj Rada Powiatu analizowała, czyli funkcjonowania szkoły naszej w Michałowie. Głównie przewijają się w tym piśmie wątki dotyczące utworzenia przez fundację gimnazjum niepublicznego. Większa część tego pisma dotyczy tej kwestii. To pismo na ręce Pana Dyrektora Jana Łukszy do Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców jest przygotowane w tym samym duchu jak uzasadnienie do uchwały dotyczącej skargi na Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie. Te same wątki znalazły się w tej odpowiedzi”.
Tą sprawa zajmowała się Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, w związku z powyższym Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o opinie Komisje Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej.
Pan Marian Olechnowicz – członek Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej poinformował zebranych, iż: „Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, jednogłośnie, zaakceptowała projekt odpowiedzi na pismo Pana Jana Łukszy - Dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców ww. Zespołu w sprawie dotyczącej m.in.: funkcjonowania Zespołu Szkół w Michałowie prowadzonego przez Powiat Białostocki oraz zamiaru utworzenia od dnia 01 września 2014r. Niepublicznego Gimnazjum w Michałowie”.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie zaakceptowała przygotowany projekt odpowiedzi na pismo do Pana Jana Łukszy - Dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców ww. Zespołu oraz upoważniła Pana Sławomira Gołaszewskiego - Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do podpisania ww. pisma (zał. nr 33).
Następnie, Pan Sławomir Gołaszewski - Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż ponadto do Rady Powiatu wpłynęły pisma dotyczące:
- Pismo Urzędu Miejskiego w Białymstoku w sprawie zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów linii 4 i 19 ( zał. nr 34),
- Pismo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w sprawie udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków ( zał. nr 35),
- Uchwała Nr II – 00321 – 134/14 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 1.04.2014 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2013 rok ( zał. nr 36),
- Uchwała Nr II – 00312 – 108/14 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 9.04.2014 r. w sprawie wyrażenia opinii o możliwości sfinansowania deficytu na 2014 rok Powiatu Białostockiego ( zał. nr 37).
Ponadto, Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego poinformowała zebranych o konkursie „Potyczki informatyczne”, który odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2014 roku w Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach oraz o Spartakiadzie Samorządowej, która odbędzie się w dniu 30 maja 2014 roku w Juchnowcu Kościelnym.
Ad 23
Zamknięcie obrad XLI sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XLI Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 24 kwietnia 2014 roku, o godz. 1306.
Protokołowała: Podpisał:
Anna Gadomska Pan Sławomir Gołaszewski
Przewodniczący Rady
xxx – dane osobowe zostały ukryte zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej
Metryka strony